Brut Hemsworth

Gabriela Balcer

"Procul este profani"

Dom Dziekanów przy ul. Kanoniczej 21

Budowla ta zwana jest też "Pałacem Dziekanów" lub "Dziekanką". Jest to pięknie zachowana renesansowa rezydencja dziekanów kapituły krakowskiej. Została wzniesiona w II. połowie XVI wieku dla kanonika Jana z Brzeska. Jej arkadowy dziedziniec ozdobiony został kolumnami w stylu jońskim wzniesionymi w części parterowej oraz kolumnami czworobocznymi znajdującymi się na piętrze. Krużganki wschodnie, południowe oraz północne powstały w II. połowie XVI wieku i najprawdopodobniej są dziełem włoskiego architekta i rzeźbiarza, tworzącego w okresie manieryzmu, Santiego Gucci. Natomiast zachodnia część krużganek została dobudowana pod koniec XVI wieku. Również z końcem wieku powstał wspaniały manierystyczny portal, na którego fryzie umieszczono cytat z „Eneidy” Wergiliusza:

Procul este profani – „trzymajcie się z dala, niewtajemniczeni”.

Obecnie projektowanie przybiera różne formy – i jego produkt jest wszechobecny. KTOŚ chce NAM wszystko zaprojektować i... mimowoli stajemy się samorealizującym się PRODUKTEM designu. Ante portas już od dłuższego czasu stoi Parametryczny Hanni'ball. Dotyczy to WSZYSTKICH – NEOFITÓW nowych APLIKACJI też... jednak, jak nie z/za/gubić się się w SIECI?

W ,,sieci designu“ to program, który zrealizowany został w 2012/13 roku przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, wraz z uczniami V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie i I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Problem sformułowano jako próbę wymyślenia technologii przechowywania czasu.
Uczestnicy rozgrywający na platformie facebooka opisali to mgliste zagadnienie.

Teraz w 2015 r. druga odsłona programu – biorą udział: V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie- Wydział Architektury Wnętrz, ITAD Institute of Technology, Art and Design of Suzhou (Chiny), DSAA Superior Degree of Applied Arts of Le Corbusier High School in Strasbourg (Francja) temat: PAJĘCZYNA PAMIĘCI WNĘTRZE MIASTA. Smart cities – miejsca po których chodzimy... w których przebywamy, mieszkamy, żyjemy; kalejdoskop wrażeń, mozaika obrazów, rwane, zapętlone myśli, korowód pytań i poszukiwanie odpowiedzi; sentencje i motta przypisane do kamieni i... ludzi.

VITA BREVIS w Krakowie, Strasburgu, Suzhou... Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie. Zapatrzeni w słońcu zapatrzeni w niebie. Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi. Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu. Kto pierwszy szedł... Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie. Kto pierwszy był człowiekem? Kto będzie... nim...? [Marek Grechuta wiersz]

Poruszając się według pewnego modelu kognitywistycznego odkrywamy nieznane nam wcześniej trajektorie emocji.... Cząstka z nich to historia zapisana w chmurze, która dotyka tu i teraz - a jeszcze inne mkną. Dokąd; do Vegi? do Kasjopei? W tej pajęczynie zapatrzeni w słońcu lewitują tworząc własne awatary

@pajęczynapamięci