Brut Hemsworth

Ania Śliwa

"Młodość odzyskana na starość..."

Dwór Czeczów

Dwór znajdujący się na Bieżanowie powstał w epoce renesansu (ok. 1620 r.). Pewnego dnia na te tereny przybył młody Karol Czecz de Lindenwald, który nabył dwór wraz z należącymi do niego w tym okresie ziemiami. Po utracie rodziny przyczynił się on do rozwoju gospodarczego całego Bieżanowa. Po sześciu latach od utraty bliskich ponownie wziął ślub. Z Aurelią miał ośmioro dzieci. W Dworze pozostała tylko jedna z córek o imieniu Berta. Gdy zmarła dwór przejął niemiecki najeźdźca. W tym okresie był on nazywany “Białym Dworem”. Po drugiej wojnie światowej aż do lat 90 XX w. funkcjonował tam dom dziecka. Po tym epizodzie dwór odnaleźli spadkobiercy. Został on przekazany miastu jako zabytek (od 1990 r.), z zastrzeżeniem iż po remoncie ma się on stać ośrodkiem kulturalnym. Obecnie funkcjonuje tam filia Domu Kultury “Podgórze”.

Obecnie projektowanie przybiera różne formy – i jego produkt jest wszechobecny. KTOŚ chce NAM wszystko zaprojektować i... mimowoli stajemy się samorealizującym się PRODUKTEM designu. Ante portas już od dłuższego czasu stoi Parametryczny Hanni'ball. Dotyczy to WSZYSTKICH – NEOFITÓW nowych APLIKACJI też... jednak, jak nie z/za/gubić się się w SIECI?

W ,,sieci designu“ to program, który zrealizowany został w 2012/13 roku przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, wraz z uczniami V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie i I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Problem sformułowano jako próbę wymyślenia technologii przechowywania czasu.
Uczestnicy rozgrywający na platformie facebooka opisali to mgliste zagadnienie.

Teraz w 2015 r. druga odsłona programu – biorą udział: V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie- Wydział Architektury Wnętrz, ITAD Institute of Technology, Art and Design of Suzhou (Chiny), DSAA Superior Degree of Applied Arts of Le Corbusier High School in Strasbourg (Francja) temat: PAJĘCZYNA PAMIĘCI WNĘTRZE MIASTA. Smart cities – miejsca po których chodzimy... w których przebywamy, mieszkamy, żyjemy; kalejdoskop wrażeń, mozaika obrazów, rwane, zapętlone myśli, korowód pytań i poszukiwanie odpowiedzi; sentencje i motta przypisane do kamieni i... ludzi.

VITA BREVIS w Krakowie, Strasburgu, Suzhou... Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie. Zapatrzeni w słońcu zapatrzeni w niebie. Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi. Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu. Kto pierwszy szedł... Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie. Kto pierwszy był człowiekem? Kto będzie... nim...? [Marek Grechuta wiersz]

Poruszając się według pewnego modelu kognitywistycznego odkrywamy nieznane nam wcześniej trajektorie emocji.... Cząstka z nich to historia zapisana w chmurze, która dotyka tu i teraz - a jeszcze inne mkną. Dokąd; do Vegi? do Kasjopei? W tej pajęczynie zapatrzeni w słońcu lewitują tworząc własne awatary

@pajęczynapamięci