Brut Hemsworth

Kacper Kuriata

"Tecum habita"

Brama na ul. Rynek Główny 7 mieści się w Kamiennicy Montelupich, zwanej też Kamienicą Włoską.
Historia jej sięga średniowiecza, kiedy to powstały pierwsze pomieszczenia. Najstarsza pozostałość muru średniowiecznego z XIII wieku znajduje się przy schodach wejściowych. Siedemset lat temu do gotyckich sal wchodziło się wprost z poziomu głównego placu Krakowa.

W średniowieczu znajdowała się tu sala reprezentacyjna domu kongregacji kupieckiej – hala przykryta sklepieniem krzyżowym z gurtami, wspartymi na kamiennych filarach. To tutaj oraz w sąsiednich kamienicach, we wrześniu 1364 roku Mikołaj Wierzynek wydał ucztę, która między innymi dzięki swoim znakomitym gościom, przeszła do historii. Kamienica została przebudowana w połowie XVI wieku dzięki rodzinie Montelupich. W kamienicy Rynek Główny 7 mieściła się od roku 1568 pierwsza regularna poczta polska utrzymana przez Sebastiana Montelupiego. W 1606 roku odbyły się w połączonych na tą okazję kamienicach Montelupich, Pod Jaszczurką i Firlejowskiej ( 7 – 9) zaślubiny Dimitra Samozwańca z córką wojewody sandomierskiego. Po roku 1673 kamienica należała do Bractwa Włoskiego – mieściły się tam obszerne magazyny i sklepy. W roku 1793 wynajmowano tamże część pomieszczeń dla przedstawień teatru niemieckiego. Od 2011 roku w kamienicy znajduje się Restauracja No7.

Sentecja na bramie Tecum Habita jest fragmentem cytatu rzymskiego myśliciela, Persjusza. W pełni brzmi on Tecum habita: noris quam sit tibi curta supellex, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Poznaj siebie: zrozum jak marnie jesteś stworzony".

Obecnie projektowanie przybiera różne formy – i jego produkt jest wszechobecny. KTOŚ chce NAM wszystko zaprojektować i... mimowoli stajemy się samorealizującym się PRODUKTEM designu. Ante portas już od dłuższego czasu stoi Parametryczny Hanni'ball. Dotyczy to WSZYSTKICH – NEOFITÓW nowych APLIKACJI też... jednak, jak nie z/za/gubić się się w SIECI?

W ,,sieci designu“ to program, który zrealizowany został w 2012/13 roku przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, wraz z uczniami V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie i I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Problem sformułowano jako próbę wymyślenia technologii przechowywania czasu.
Uczestnicy rozgrywający na platformie facebooka opisali to mgliste zagadnienie.

Teraz w 2015 r. druga odsłona programu – biorą udział: V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie- Wydział Architektury Wnętrz, ITAD Institute of Technology, Art and Design of Suzhou (Chiny), DSAA Superior Degree of Applied Arts of Le Corbusier High School in Strasbourg (Francja) temat: PAJĘCZYNA PAMIĘCI WNĘTRZE MIASTA. Smart cities – miejsca po których chodzimy... w których przebywamy, mieszkamy, żyjemy; kalejdoskop wrażeń, mozaika obrazów, rwane, zapętlone myśli, korowód pytań i poszukiwanie odpowiedzi; sentencje i motta przypisane do kamieni i... ludzi.

VITA BREVIS w Krakowie, Strasburgu, Suzhou... Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie. Zapatrzeni w słońcu zapatrzeni w niebie. Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi. Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu. Kto pierwszy szedł... Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie. Kto pierwszy był człowiekem? Kto będzie... nim...? [Marek Grechuta wiersz]

Poruszając się według pewnego modelu kognitywistycznego odkrywamy nieznane nam wcześniej trajektorie emocji.... Cząstka z nich to historia zapisana w chmurze, która dotyka tu i teraz - a jeszcze inne mkną. Dokąd; do Vegi? do Kasjopei? W tej pajęczynie zapatrzeni w słońcu lewitują tworząc własne awatary

@pajęczynapamięci