Brut Hemsworth

Weronika Czyżycka

"Sustine et abstine"

Kamienica  "Zajdliczowska"

Znajduje się na ul. Sławkowskiej pod numerem 4. Powstała w  XV wieku, ma gotycki charakter, posiada boniowany arkadowy portal, pochodzący z XVII wieku, przez który prowadzi wejście do budynku.

Na portalu znajdują się sentencje łacińskie, stoicka : Sustine et abstine - Cierp i panuj nad sobą (Epiktet),  Mala nostra pellit - nasze bolączki;  Bona cuncta poscit - Wszystko, co dobre , a na kracie w nadświetlu napis "Pan Bóg z nami". Portal jest ozdobiony przez herb syndyka Andrzeja Czekiego jednego z właścicieli. W kluczu portalu znajduje się figurka Matki Boskiej. Sień posiada kolebkowe sklepienie o podziale ramowym. Wewnątrz, w sali mieszczącej się od strony podwórza, znajduje się kolumna międzyokienna z herbem Andrzeja Czekiego.

Podoba mi się niejednolitość kamienicy, każde piętro jest inne, różne zdobienia wokół okien i odcienie czerwieni elewacji sprawiają że nie jest nudna. Tajemnicą pozostaje jej dokładna historia.

Spacer po oknach

Piekło\niebo

Zbliżenie na twarz

Zachód słońca

Błękitna grota

Putto ?

Co mówi portal?

Obecnie projektowanie przybiera różne formy – i jego produkt jest wszechobecny. KTOŚ chce NAM wszystko zaprojektować i... mimowoli stajemy się samorealizującym się PRODUKTEM designu. Ante portas już od dłuższego czasu stoi Parametryczny Hanni'ball. Dotyczy to WSZYSTKICH – NEOFITÓW nowych APLIKACJI też... jednak, jak nie z/za/gubić się się w SIECI?

W ,,sieci designu“ to program, który zrealizowany został w 2012/13 roku przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, wraz z uczniami V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie i I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Problem sformułowano jako próbę wymyślenia technologii przechowywania czasu.
Uczestnicy rozgrywający na platformie facebooka opisali to mgliste zagadnienie.

Teraz w 2015 r. druga odsłona programu – biorą udział: V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie- Wydział Architektury Wnętrz, ITAD Institute of Technology, Art and Design of Suzhou (Chiny), DSAA Superior Degree of Applied Arts of Le Corbusier High School in Strasbourg (Francja) temat: PAJĘCZYNA PAMIĘCI WNĘTRZE MIASTA. Smart cities – miejsca po których chodzimy... w których przebywamy, mieszkamy, żyjemy; kalejdoskop wrażeń, mozaika obrazów, rwane, zapętlone myśli, korowód pytań i poszukiwanie odpowiedzi; sentencje i motta przypisane do kamieni i... ludzi.

VITA BREVIS w Krakowie, Strasburgu, Suzhou... Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie. Zapatrzeni w słońcu zapatrzeni w niebie. Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi. Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu. Kto pierwszy szedł... Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie. Kto pierwszy był człowiekem? Kto będzie... nim...? [Marek Grechuta wiersz]

Poruszając się według pewnego modelu kognitywistycznego odkrywamy nieznane nam wcześniej trajektorie emocji.... Cząstka z nich to historia zapisana w chmurze, która dotyka tu i teraz - a jeszcze inne mkną. Dokąd; do Vegi? do Kasjopei? W tej pajęczynie zapatrzeni w słońcu lewitują tworząc własne awatary

@pajęczynapamięci