Brut Hemsworth

Maciej Rodak

"Pax et Bonum"

Istotą ulicy jest cisza i spokój. Niebywale melancholijna mikroprzestrzeń (paradoksalnie) z dala od szumu pobliskiej ulicy Dunajewskiego czy Placu Szczepańskiego. Cisza i spokój, tak niezbędne do zdrowej egzystencji. Cisza i spokój w samym centrum miasta. Czas jakby stanął w miejscu i tylko nieliczni, wtajemniczeni bywalcy potrafią dostrzec wyjątkowość tego miejsca. Całe piękno kryje się w szczegółach, przez co dostęp do unikalnego klimatu jest czymś pożądanym i jakby niedostępnym dla przeciętnych przechodniów. Paradoks za paradoksem. Taka właśnie jest ulica Reformacka - pełna sprzeczności i paradoksu.

 

Reformacka 4, Kraków
Kościół św. Kazimierza Królewicza

Zabytkowy kościół rzyskokatolicki wraz z klasztorem franciszkanów d. reformatów przy ul. Reformackiej 4 w północno-zachodniej części Starego Miasta Krakowa.
W 1666 biskup sufragan Mikołaj Oborski poświęcił kamień węgielny pod obecną świątynię. Głównym dobroczyńcą kościoła i klasztoru był Franciszek Szembek starosta biecki i kasztelan kamieniecki. Konsekracji nowej barokowej świątyni dokonał w 1672 bp Michał Oborski.

Twarzyczka całkiem fest!

"W niedzielę, to nie widać mnie za wiele..."

"Zmierzch to tylko złudzenie, gdyż słońce jest albo nad horyzontem, albo za nim. A to znaczy, że dzień i noc łączy szczególna więź i nie istnieją bez siebie, ale też nie mogą istnieć równocześnie."

Sacrum i profanum na wyciągnięcie ręki.

"Warszawka płonie (...)" a Reformacka w miejscu...

"Jasność bez światła. Ciemność bez mroku."

Światło. Spektakularność jest w cenie.

"Miasto niebiańskiego ognia. Miasto bez płomyków."

Wertykalność vs. horyzontalność. Wertykalność.

Wrota. Początek i koniec. Zależy gdzie idziesz.

Spójrz w górę. Nie tylko niebo się otwiera.

Szkoda sznurka, że urwany...

Zderzenie światów, kierunków. Paradoksy.

https://www.youtube.com/watch?v=8TFUb8lH9mo

Obecnie projektowanie przybiera różne formy – i jego produkt jest wszechobecny. KTOŚ chce NAM wszystko zaprojektować i... mimowoli stajemy się samorealizującym się PRODUKTEM designu. Ante portas już od dłuższego czasu stoi Parametryczny Hanni'ball. Dotyczy to WSZYSTKICH – NEOFITÓW nowych APLIKACJI też... jednak, jak nie z/za/gubić się się w SIECI?

W ,,sieci designu“ to program, który zrealizowany został w 2012/13 roku przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, wraz z uczniami V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie i I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Problem sformułowano jako próbę wymyślenia technologii przechowywania czasu.
Uczestnicy rozgrywający na platformie facebooka opisali to mgliste zagadnienie.

Teraz w 2015 r. druga odsłona programu – biorą udział: V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie- Wydział Architektury Wnętrz, ITAD Institute of Technology, Art and Design of Suzhou (Chiny), DSAA Superior Degree of Applied Arts of Le Corbusier High School in Strasbourg (Francja) temat: PAJĘCZYNA PAMIĘCI WNĘTRZE MIASTA. Smart cities – miejsca po których chodzimy... w których przebywamy, mieszkamy, żyjemy; kalejdoskop wrażeń, mozaika obrazów, rwane, zapętlone myśli, korowód pytań i poszukiwanie odpowiedzi; sentencje i motta przypisane do kamieni i... ludzi.

VITA BREVIS w Krakowie, Strasburgu, Suzhou... Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie. Zapatrzeni w słońcu zapatrzeni w niebie. Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi. Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu. Kto pierwszy szedł... Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie. Kto pierwszy był człowiekem? Kto będzie... nim...? [Marek Grechuta wiersz]

Poruszając się według pewnego modelu kognitywistycznego odkrywamy nieznane nam wcześniej trajektorie emocji.... Cząstka z nich to historia zapisana w chmurze, która dotyka tu i teraz - a jeszcze inne mkną. Dokąd; do Vegi? do Kasjopei? W tej pajęczynie zapatrzeni w słońcu lewitują tworząc własne awatary

@pajęczynapamięci